Një email i disponueshëm për llogaritë e përkohshme të mediave sociale

Një email i disponueshëm për llogaritë e përkohshme të mediave sociale
Publikuar ne : 08 Aug 2022

Një email i disponueshëm për llogaritë e përkohshme të mediave sociale

Ju keni një llogari në mediat sociale, por nuk dini vërtet se çfarë të bëni atje. Mos u shqetësoni, ne ju kemi mbuluar! Ne do t'ju mësojmë gjithçka rreth krijimit të një adrese emaili të disponueshme për mediat sociale.

Interneti e ka bërë shumë më të lehtë krijimin e llogarive të shumta të mediave sociale në të njëjtën kohë, por kjo aftësi ka një dobësi të madhe: nëse do të krijoni ndonjë llogari të përkohshme, nuk mund ta bëni këtë pa dhënë informacionin tuaj personal. informacion, qoftë emri, adresa apo edhe numri juaj i telefonit. Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë, merrni parasysh krijimin e një adrese emaili të disponueshme të krijuar posaçërisht për ta bërë të lehtë krijimin e përkohshëm dhe të sigurt të llogarive të reja të mediave sociale.

 

Çfarë është Temp Mail?

 

Ndërsa shumica e faqeve të mediave sociale janë mjete të shkëlqyera për të qëndruar në kontakt me miqtë dhe familjen, ato gjithashtu mund të jenë baza për reklama të padëshiruara. Mbajtja e informacionit tuaj personal të sigurt nga tregtarët e padëshiruar është e rëndësishme, kjo është arsyeja pse ne kemi zhvilluar shërbimin tonë falas të postës së përkohshme. 

 

Thjesht futni një adresë të përkohshme emaili dhe mund të konfiguroni çdo llogari të mediave sociale që dëshironi pa u shqetësuar për mesazhet e padëshiruara ose rreziqet e tjera të sigurisë që vijnë me llogaritë reale. Pa asnjë profil të përhershëm të bashkangjitur në adresën tuaj të emailit, ju mund të fshini Temp Mail në çdo kohë - është një zgjidhje e përshtatshme për të qëndruar në kontakt pa rrezikuar privatësinë tuaj!

 

 Pra, si funksionon? Është e thjeshtë. Thjesht shkoni në faqen tonë të internetit dhe shkruani një adresë të përkohshme emaili që dëshironi të përdorni për llogarinë tuaj të mediave sociale. Më pas, ne do t'ju dërgojmë një lidhje konfirmimi që përmban të gjithë informacionin tuaj të përkohshëm të emrit të përdoruesit dhe fjalëkalimit. Hyni në çdo faqe të mediave sociale duke përdorur këto kredenciale, plotësoni detajet e profilit tuaj dhe filloni të përditësoni sa të doni. Ju madje mund të zgjidhni se cilën adresë emaili do të njoftojmë kur dikush pëlqen ose komenton postimet tuaja! Kur të keni mbaruar me një llogari Temp Mail, thjesht vizitoni sërish faqen tonë dhe klikoni Fshi llogarinë. Kjo është e gjitha - këtu nuk ka forma të gjata apo procedura të ndërlikuara.

 

Si të përdorni një llogari të postës Temp

 

Një email është thelbësor për mediat sociale, kështu që kur krijoni një llogari në një sajt të ri, është një ide e mirë të krijoni një adresë të përkohshme emaili që përdoret vetëm për atë shërbim specifik. Në këtë mënyrë, nëse fjalëkalimi juaj hakerohet ose zbulohet, informacioni juaj personal nuk rrezikohet dhe nuk duhet të shqetësoheni nëse dikush tjetër do të identifikohet me informacionin tuaj. Kur krijoni një llogari në Facebook (ose në ndonjë faqe tjetër të mediave sociale), jepini vetes pak anonimitet duke vendosur një adresë të përkohshme emaili posaçërisht për këtë qëllim. 

Posta e përkohshme

Shërbimi i postës së disponueshme do t'ju lejojë të dërgoni dhe të merrni email nga ajo kuti postare specifike pa lënë gjurmë ose adresa përcjellëse. Kujdesuni për biznesin—dhe jini të qetë duke ditur se ekzistojnë masa mbrojtëse anonime kur bëhet fjalë për reputacionin dhe sigurinë tuaj në internet.

 

 Dhe, nëse po krijoni një llogari emaili me një shërbim të disponueshëm, është e rëndësishme të përdorni vërtetimin me dy faktorë. Autentifikimi me dy faktorë shton një shtresë shtesë sigurie në krye të llogarisë tuaj duke kërkuar një formë të dytë verifikimi përpara se të mund të identifikoheni. Një shërbim postar i përkohshëm mund të lejojë vërtetimin me dy faktorë në mënyra të ndryshme: disa do ta përfshijnë atë me të gjitha llogaritë , ndërsa të tjerët kërkojnë që të kontaktoni mbështetjen e klientit pas konfigurimit të llogarisë tuaj dhe t'u kërkoni atyre ta aktivizojnë atë. Mënyra e vetme për t'u siguruar që është aktivizuar në të vërtetë është ta provoni atë - kompania nuk do të japë asnjë informacion nëse nuk ka të aktivizuar verifikimin me dy faktorë në llogarinë tuaj!

 

Këshilla praktike më të mira

 

Një email i përkohshëm ose një email i disponueshëm është një mjet që përdoret për të krijuar llogari të përkohshme të mediave sociale. Shumë shërbime online kërkojnë një adresë të vlefshme emaili kur krijojnë llogari të reja, por Facebook i lejon përdoruesit të regjistrohen duke përdorur gjithashtu një numër telefoni. Pra, çfarë bëni nëse dëshironi të identifikoheni në Facebook, por nuk dëshironi që emaili juaj i vërtetë të shfaqet? Ju krijoni një pseudonim për atë llogari të njëhershme. Në këtë mënyrë, ju mund të krijoni shpejt një llogari të përkohshme (të disponueshme) pa hequr dorë nga identiteti juaj i vërtetë.

 

 Këtu janë disa këshilla të mira për ta bërë emailin tuaj të përkohshëm sa më të sigurt: Gjithmonë zgjidhni një fjalëkalim unik me gjatësi të paktën 15 karaktere. Nëse krijoni një listë fjalëkalimesh dhe i përdorni ato pa pushim, është vetëm çështje kohe para se dikush të hakohet ose të ekspozohet. Asnjëherë mos e ndani fjalëkalimin tuaj me dikë tjetër.

 

 Nëse nuk mund t'i mbani mend të gjitha fjalëkalimet tuaja, një menaxher i fjalëkalimeve mund t'ju ndihmojë t'i mbani ato për ju. Një nga menaxherët tanë të preferuar të fjalëkalimeve është Dashlane sepse mund të sinkronizohet në pajisje të shumta dhe përmban enkriptim të fortë. Ju do të duhet të mbani mend vetëm një fjalëkalim kryesor në mënyrë që të zhbllokoni të gjitha kredencialet tuaja të tjera të hyrjes. Kjo funksionon mirë nëse doni të mbroni një adresë emaili me email të disponueshëm, ndërsa ende e përdorni atë si një qendër për hyrjet në mediat sociale.

 

 Nëse dëshironi të shtoni një shtresë shtesë sigurie, merrni parasysh të vendosni një adresë emaili të disponueshme që është e lidhur me llogarinë tuaj reale. Në këtë mënyrë, nëse dikush arrin të komprometojë emailin tuaj të përkohshëm, ai nuk do të jetë në gjendje të ketë akses në adresën tuaj kryesore të emailit ose llogaritë e mediave sociale. Ky është gjithashtu një opsion i mirë nëse ndani një email me dikë që mund të ketë nevojë për qasje të përkohshme.

 

Pse të përdorni një llogari të postës tempo?

 

Një adresë emaili që nuk e përdorni kurrë është një adresë emaili që nuk mund të gjurmohet tek ju, që do të thotë nëse dikush ju ngacmon në Facebook ose nëse një shkollë zbulon profilin tuaj dhe kërcënon se do t'ju dëbojë, askush nuk do të mund ta ndjekë. me ty. 

 

Shumë njerëz krijojnë një llogari të veçantë për çdo faqe interneti të mediave sociale që vizitojnë, por është edhe më e përshtatshme (dhe e sigurt) të kesh vetëm një llogari të përkohshme për të gjithë. Ja si. Hapi i parë: Vendosni se çfarë dëshironi të bëni Mund të duket sikur një email i përkohshëm është i dobishëm vetëm kur po përpiqeni të krijoni një identitet të ri në internet, por kjo nuk është gjithmonë e vërtetë.

 

 Ju gjithashtu mund të përdorni emailin e përkohshëm për të mbrojtur identitetin tuaj ekzistues të mediave sociale nëse jeni të shqetësuar se dikush do ta vjedhë atë. Le të themi se keni një llogari në Facebook që ka emrin tuaj në të dhe se nuk jeni të kënaqur me të huajt që përpiqen t'ju kontaktojnë atje. 

 

Ju mund të krijoni një adresë emaili vetëm për t'u regjistruar në sajte të tjera dhe ta përdorni atë adresë emaili sa herë që dëshironi të regjistroheni për diçka. Faqja e re do të ketë qasje vetëm në llogarinë tuaj të përkohshme, kështu që askush nuk mund t'ju ngacmojë ose t'ju ndjekë.

 

 Ju gjithashtu mund të përdorni një llogari të përkohshme të postës elektronike për t'u regjistruar për llogari të shumta në faqet e mediave sociale, si Facebook dhe Twitter. Kompanitë e mëdha që zotërojnë ato faqe e dinë se njerëzit duhet të krijojnë më shumë se një llogari në mënyrë që të mos ndalohen, por gjithashtu duan ta dekurajojnë sepse duan që ju të kaloni gjithë kohën tuaj në faqen e tyre në vend që të përdorni konkurrentët e tyre. Por nëse keni një adresë emaili të përkohshëm që nuk është e lidhur me adresën tuaj të zakonshme të emailit, ose ndonjë informacion identifikues për ju, nuk ka asgjë për ta ndaluar.

 

 Të kesh një llogari të përkohshme të postës elektronike është gjithashtu e mirë për t'u regjistruar në gazetat, sepse shumë kompani do t'ju lejojnë të regjistroheni vetëm me një adresë emaili që përfundon në domenin e tyre. Ata mendojnë se nëse keni një ofrues tjetër, si Google ose Yahoo, atëherë nuk ka asnjë mënyrë për t'u dërguar atyre reklama në mënyrë që ata të mos duan të dëgjojnë nga ju. 

 

Përdorni llogarinë tuaj të përkohshme sa herë që dikush kërkon adresën tuaj të emailit dhe ju jep një mundësi. Mund ta përdorni edhe në sajte si Amazon dhe eBay, ku nuk është rreptësisht e nevojshme, por ku klientët e tjerë ka të ngjarë të zgjedhin një kompani tjetër nëse e juaja nuk i pranon të gjithë.

 

 Disa njerëz përdorin gjithashtu llogaritë e përkohshme si një kasafortë informacioni personal. Nëse keni informacione llogarie për shumë faqe interneti, por nuk dëshironi të mbani gjurmët e të gjitha atyre fjalëkalimeve ose të regjistroheni në secilin sajt individualisht, atëherë thjesht mund të identifikoheni me adresën tuaj të emailit të përkohshëm. 

 

Vetëm sigurohuni që të mbani një listë të adresave të përkohshme dhe asaj faqeje që korrespondojnë, në mënyrë që të mos identifikoheni aksidentalisht me llogarinë e dikujt tjetër! Përdorni adresën tuaj të përhershme të emailit nëse keni nevojë për një mënyrë të thjeshtë për të mbajtur gjurmët e jetës tuaj në internet.

 

Konsiderata të tjera

 

Të kesh adresa të shumta emaili është një ide e mirë, veçanërisht nëse jeni në një industri relativisht me rrezik të lartë. Nëse shpesh jepni informacione të ndryshme kontakti në platformat e mediave sociale, si Facebook dhe Twitter, mund të mendoni të përdorni adresa të veçanta emaili për secilën platformë. 

 

Në këtë mënyrë mund të siguroheni që llogaritë private të mbahen private—dhe anasjelltas. Vetëm sigurohuni që të përdorni një llogari email-i të disponueshme (si Gmailcity ose Guerrilla Mail) kur regjistroheni për secilën llogari; përndryshe, emaili juaj personal do të lidhet me të gjithë aktivitetin tuaj dixhital.

 

 Pavarësisht nga situata juaj personale, të kesh adresa të shumta emaili është një ide e mirë. Në disa vende, si Singapori, është në fakt një kërkesë ligjore të kesh një email pune që është i ndarë nga llogaria jote personale. Megjithatë, pavarësisht nëse jetoni në një nga këto vende apo jo, është e rëndësishme të jeni proaktiv kur bëhet fjalë për sigurinë e llogarisë; në fund të fundit, është më mirë të jesh i sigurt sesa të vjen keq. 

 

Vlen gjithashtu të përmendet se emailet e disponueshme si Gmailcity dhe Guerrilla Mail nuk janë domosdoshmërisht aq të përkohshme sa sugjerojnë emrat e tyre - llogaritë e postës elektronike mund të përdoren përsëri nëse dëshironi - por ato janë të shkëlqyera për qëllime të regjistrimit pasi nuk do t'i bëni nevojiten pasi llogaritë tuaja të reja të jenë në funksion.

 

 Me një llogari të disponueshme emaili në dorë, më pas mund të filloni të krijoni llogari të mediave sociale. Ashtu si me emailin, është një ide e mirë të përdorni llogari të ndryshme për platforma të ndryshme. Filloni duke shtuar një prapashtesë qyteti ose vendi në emrin tuaj kryesor të përdoruesit; në këtë mënyrë, nëse dikush pengohet në një nga profilet tuaja të mediave sociale dhe vendos të kontrollojë llogaritë tuaja të tjera, ai nuk do të jetë në gjendje t'i gjejë ato. 

 

Gjithashtu, sigurohuni që të mos jepni kurrë informacion identifikues për veten tuaj në këto faqe—është në rregull nëse njerëzit e dinë se në cilin qytet jetoni ose në cilën shkollë keni shkuar, por mbani detaje private për jetën tuaj familjare dhe vendndodhjen e këtyre faqeve. Këto masa paraprake të thjeshta do të mbrojnë identitetin tuaj profesional dhe çdo llogari personale nga sytë kureshtarë.